Kachľové pece, sporáky

Kachľová pec je výborný spotrebič do vašej domácnosti poskytne Vám upokojujúci pohlaď na pomaly horiaci plameň a zvuk praskajúceho dreva, uvoľnené teplo sa uloží do veľkej masy materiálu, ktoré potom dlho a príjemne sála do priestoru. Je to ideálny spotrebič do trvale obývaných priestorov. Ak ste milovníci klasických murovaných, omietaných, alebo kachlicových peci je to správna voľba pre Vás. Existuje obrovské množstvo variant tvarov a konštrukcii takýchto pecí, záleží len na Vašich predstavách a šikovnosti kachliara aká bude pravé tá Vaša pec.

Základné typy kachľových pecí

Glazúrovane kachle sú zhotovené z glazúrovaných kachlíc rôznych farieb a tvarov, takéto kachle majú výborne úžitkové vlastnosti čo sa týka akumulácie, sálania tepla a údržby.

Omietane kachle sú zhotovené z omietacích kachlíc, večnou ide o kombináciu omietaných a glazúrovaných častí. V súčasnosti sú veľmi obľúbené najme pre jemnejší vzhľad.

Kachle s teplovodným výmenníkom majú zabudovaný teplovodný výmenník, čo umožňuje distribúciu tepla do úžitkovej vody alebo môžete takto získane teplo rozviesť do ďalších miestností pomocou radiátorov alebo podlahového kúrenia. Takéto riešenie sa da použiť v keramických aj omietaných kachliach nemení ich vzhľad ale vlastnosti, čim viac tepla sa ukladá do vody tým menej sa uloží do samotnej pece.

Moderné konštrukcie kachlí jedná sa o kachle ktoré sú zhotovené z moderných materiálov, vzhľadovo sú rovnaké ako klasické či už omietane alebo glazúrované kachle stavane na kachliarsku hlinu ale technológia ich výstavby je odlišná. Sú postavene takpovediac na tvrdo na špeciálne malty a lepidlá čiže sa nedajú rozobrať a zrekonštruovať. Čo samozrejme neznižuje ich úžitkovú hodnotu. Ich odlišná konštrukcia spočíva v tom že majú ťahový systém (ktorý nahrievajú priamo horúce spaliny) oddelený od vonkajšieho plášťa vzduchovou medzerou je pec rovnomernejšie nahriata dalo by sa povedať že je to hypokaustová pec.

Kachľový sporák – niečo uvariť, upiecť, na plameni dodá Vášmu jedlu jedinečnú chuť, posedieť pri nahriatom sporáku dodá zase Vášmu telu príjemnú energiu a mať ešte aj krásne vykúrene – to nie je len romantická predstava, naši starý rodičia to poznali, ich skúsenosti a zručnosti sme my zdedili a Vy si to môžete užívať aj v súčasnosti.

Základné typy šporákov:

Glazúrovane šporáky sú postavene tradičnou metódou s použitím kachliarskej hliny a glazúrovaných kachlí majú výborné akumulačne a sálavé vlastnosti a sú jednoduché na údržbu a dajú sa ľahko zrekonštruovať.

Omietané kachľové šporáky sú zhotovené buď z omietacích kachlíc ( tieto majú podobne vlastnosti ako glazúrovane sporáky) alebo z plných pálených, či šamotových tehál (taketo sporáky sú lacnejšiu, no nie horskou alternatívou) následne sú takto zhotovené diela omietnuté kachliarskymi omietkami, alebo kachliarskou hlinou.

Sporáky s teplovodným výmenníkom do sporákov sa tiež dá zabudovať teplovodný výmenník, ktorý rozšíri jeho úžitkové vlastnosti, či už o úžitkovú vodu alebo o teplu podlahu vo vedľajšej miestnosti.